logo
¦roda, 08 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 1 niedziela zwykła - Chrzest Pański

Niedziela Chrztu Pańskiego
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS 2005-01-09
Za nami już święta Bożego Narodzenia. Piękny obrzęd łamania opłatkiem i dzielenia się dobrocią. Za nami już noc sylwestrowa i weszliśmy w Nowy 2005 Rok z nadzieją, że będzie dobry. Z Trzema Królami złożyliśmy Dzieciątku złoto naszych dobrych uczynków, kadzidło naszych modlitw i mirrę ludzkiego cierpienia i naszych krzyżów.
 
DziÅ› patrzymy już na Chrystusa dorosÅ‚ego, który przychodzi nad Jordan, aby przyjąć chrzest od Jana. Chrzest janowy dla przyjmujÄ…cego go Izraelity byÅ‚ znakiem i Å›wiadectwem zmiany sposobu życia, czyli nawrócenia i pokuty. Chrystus tego nie potrzebowaÅ‚, o czym zaÅ›wiadcza sam Jan: „To ja potrzebujÄ™ chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?” (Mt 3, 14). Jezus nie przyszedÅ‚ nad Jordan żeby siÄ™ nawrócić i czynić pokutÄ™. PrzyszedÅ‚, aby wziąć pokutÄ™ za grzechy caÅ‚ego Å›wiata, żeby je zatopić w Jordanie, a potem w swojej Krwi.
 
Dla Chrystusa w momencie chrztu w Jordanie rozpoczyna siÄ™ nowy etap życia. Ukryte życie w Nazarecie zamienia teraz na życie wÄ™drownego nauczyciela. Przemierzy caÅ‚Ä… ziemie izraelskÄ… gÅ‚oszÄ…c Dobra NowinÄ™ o zbawieniu, którÄ… przypieczÄ™tujÄ… swojÄ… KrwiÄ… przelanÄ… na Kalwarii. Od Ojca otrzymuje peÅ‚nomocnictwo do wypeÅ‚nienia tego dzieÅ‚a: „To jest mój Syn umiÅ‚owany, w którym mam upodobanie” (Mt 3 17).
 
Chrzest Chrystusa jest obrazem naszego chrztu, który przyjÄ™liÅ›my jako pierwszy z siedmiu sakramentów. Na chrzcie Å›w. otrzymaliÅ›my Å‚askÄ™ – Boże życie. To Bóg wtedy do nas powiedziaÅ‚: „TyÅ› jest mój syn umiÅ‚owany, ja ciebie dziÅ› zrodziÅ‚em” (por. Ps 2, 7). W momencie chrztu wybraliÅ›my Chrystusa i z Nim chcemy kroczyć przez nasze życie. Ten wybór musi być ukazany w stylu naszego życia chrzeÅ›cijaÅ„skiego. Tylko czy my siÄ™ o to staramy? Już w IV wieku Å›w. Symplicjan biskup Mediolanu mówiÅ‚ do sÅ‚ynnego profesora wymowy Wittoryna, który twierdziÅ‚, że jest chrzeÅ›cijaninem: „Ja ci nie wierzÄ™, bo ja ciÄ™ nie widzÄ™ w KoÅ›ciele, ja ciÄ™ nie widzÄ™ na kazaniach, ja ciÄ™ nie widzÄ™ u sakramentów Å›wiÄ™tych”. Te sÅ‚owa Å›w. Symplicjana można spokojnie zastosować do wielu chrzeÅ›cijan dziÅ›. A współczesny pisarz Julien Greek, napisaÅ‚: „widziaÅ‚em czÄ™sto, że w naszym współczesnym życiu jest wiele rzeczy niechrzeÅ›cijaÅ„skich… Ludzie dzisiejszych czasów przykroili EwangeliÄ™ do swoich upodobaÅ„. Każda jednak stronica Nowego Testamentu potÄ™pia nasze życie i postÄ™powanie… które jest takie, jakbyÅ›my w ogóle nie byli ochrzczeni. ChrzeÅ›cijanie swoim nie chrzeÅ›cijaÅ„skim życiem nikogo nie nawrócÄ… na chrzeÅ›cijaÅ„stwo, przeciwnie, odciÄ…gajÄ… od Boga każdego, kto siÄ™ z nimi spotka”. Mocne sÅ‚owa i jeÅ›li choć trochÄ™ przesadzone, mówiÄ… prawdÄ™.
 
CzÄ™sto sÅ‚yszymy: Ja wierzÄ™, ale nie praktykujÄ™. „A wiara bez uczynków martwa jest” (Jk 2, 18). Bo wiara jest praktykowaniem. Mówić: jestem wierzÄ…cym, ale nie praktykuje, znaczy tyle co powiedzieć: żyjÄ™, ale nie oddycham. Åšw. Augustyn napisaÅ‚ takie gÅ‚Ä™bokie sÅ‚owa: „Nie ma żadnych bogactw, żadnych skarbów, żadnych zaszczytów i żadnych dóbr tego Å›wiata, które by zastÄ…piÅ‚y to dobro, jakim jest wiara katolicka”. Niech dzisiejsza niedziela Chrztu PaÅ„skiego bÄ™dzie dla nas przypomnieniem tego co czynić, aby te wiarÄ™ umocnić, pogÅ‚Ä™bić i ożywić. Zastanówmy siÄ™ co jest konieczne, aby życie nasze nie byÅ‚o „antyÅ›wiadectwem” chrzeÅ›cijaÅ„stwa, ale abyÅ›my zasÅ‚ugiwali na miano dziecka Bożego.
 
Niedziela Chrztu PaÅ„skiego przypomina nam nasz wÅ‚asny chrzest. PamiÄ™tajmy, że chrzest to nie jest obrzÄ™d, a potem przyjÄ™cie w domu i na tym koniec. Chrzest jest zobowiÄ…zaniem do przeżywania swego chrzeÅ›cijaÅ„stwa w sercu i w życiu, tak, aby zawsze byÅ‚o widać, iż, „przyoblekliÅ›my siÄ™ w Chrystusa” i że „jesteÅ›my przez wiarÄ™ dziećmi Bożymi”.  Przez chrzest każdy z nas musi powiedzieć za Å›w. PawÅ‚em „Teraz zaÅ› już nie ja żyjÄ™, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20). Dlatego „uznaj swÄ… godność chrzeÅ›cijaninie! Skoro staÅ‚eÅ› siÄ™ uczestnikiem boskiej natury, nie powracaj przez (zÅ‚e) obyczaje do dawnego upodlenia. Miej to przed oczyma swymi, iżeÅ› wydarty mocom ciemnoÅ›ci, a przeniesiony do Å›wiatÅ‚a i królestwa Bożego!” (Å›w. Leon Wielki).
 
Ks. Jacek Wawrzyniak SDS